Dünyada sadece 20 kişide görülen hastalık: ‘İçmeden sarhoş olan’ adamın trafikteki zor anları


AFP’nin haberine göre, kimliği kamuya açıklanmayan adam, “auto-brewery sendromu” adı verilen bir durumdan muzdaripti.

Medical News Today’in açıklamasına göre, aynı zamanda bağırsak fermantasyon sendromu olarak da adlandırılan bu sendrom, bağırsaktaki mantarların aşırı çoğalmasının karbonhidratları ve şekerleri alkole dönüştürdüğü nadir bir durumdur.

Sabah gazetesinin haberine göre, dünyada yalnızca 20 kişiye bu hastalık teşhisi konuldu, ancak doktorlar bu duruma sahip kişilerin başvuru yapmadığı için az sayıda teşhis konulduğundan şüpheleniyor.

Mide bu durumdan dolayı fermente olduğunda kandaki etanol seviyesini artırabilir ve kişiye sarhoşluk belirtileri verebilir.

Avukat Anse Ghesquiere’in müvekkili vakasında da tam olarak böyle oldu.

Müvekkilinin ABS açısından, durumun kanıtını sunabilen üç doktor tarafından test edildiğini söyledi.

Mahkeme daha sonra onu beraat ettirdi. Avukat, müvekkilinin “resmi bir beraat bildirimi” beklediklerini söyledi.

Adam ilk olarak Nisan 2022’de polislerin aracını iki kez kenara çekmesinin ardından mahkemeye çıktı.

Arabasını ilk kez kenara çektiklerinde, alkolmetre ona litre başına 0,91 miligram alkol okuması sonucunu verdi.

Onu ikinci kez kenara çektiklerinde alkolmetresi 0,71 miligramdı. Belçika’da 0,22 miligram olan yasal sınırın üzerindeydi.

Üstelik bu yaşananlar, adamın haksız yere içki içmek ve araba kullanmakla suçlandığı ilk sefer değil. 2019 yılında adamın ehliyeti askıya alındı ve insanlara içki içmediğini söylemesine rağmen para cezasına çarptırıldı. Adam tıbbi durumunun ancak yakın zamanda farkına vardı.

Trafikte kayda geçen bu olay, her ne kadar çok nadir görülse de, Florida’da benzer bir vaka meydana gelmiş ve bu kişi işini kaybetmişti.

Florida, Estero’dan Mark Mongiardo’yu “alkol koktuğu” gerekçesiyle iş arkadaşları tarafından şikayet edilmiş ve bu yüzden öğretmenlik işinden men edilmişti. Ayrıca 2018 yılında direksiyona geçmeden önce alkol almamasına rağmen alkollü araç kullanmakla da suçlanmıştı. Daha sonra kendisine ABS teşhisi konuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir