31 Aralık İşaret Edildi! Mesleki Deneyim Şartı Kaldırıldı

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik,” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

SON TARİH 31 ARALIK

Buna göre, yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla taşınmaz ticaretiyle ilgili gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan işletmeler ve sözleşmeli işletmeler, 31 Aralık’a kadar yaptıkları yetki belgesi başvurularında mesleki deneyim şartından muaf tutulacak. Ayrıca, Bakanlık bu süreyi 6 aya kadar uzatma yetkisine sahip olacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, emlak sektöründe kayıt dışı faaliyetlerin ve haksız rekabetin önlenmesi, adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısının oluşturulması ve kaliteli hizmet sunularak tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilmesi amacıyla Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 2018’den bu yana yürürlükte olduğu hatırlatıldı.

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI

Açıklamada, “Yönetmelikle, taşınmaz ticaretinin Bakanlık tarafından yetki belgesi alan işletmeler tarafından yapılması öngörülmüştü. Ancak, taşınmaz ticaretiyle uğraşan emlak işletmelerinin, yetki belgesi alınması için gerekli diğer tüm şartları taşımalarına rağmen mesleki deneyim şartını sağlayamamaları nedeniyle yetki belgesi temininde sorun yaşadıkları anlaşıldı. Bu kapsamda, yaşanan sorunların giderilmesi ve sektör beklentilerinin karşılanması amacıyla yönetmelik değişikliği yapılması gerektiği ortaya çıktı.

”SEKTÖR TEMSİLCİLERİNE GETİRİLEN İSTİSNAİ BİR DÜZENLEMEDİR”

Mevzuat değişikliği, hem mesleki deneyim şartının karşılanabileceği emlak işletmesi bulma konusunda yaşanan zorluklar hem de mesleki deneyim şartının sektöre kattığı nitelikli iş gücüyle hizmet kalitesi dikkate alınarak, bir defaya mahsus olmak üzere mesleki deneyim şartı konusunda mağduriyet yaşayan sektör temsilcilerine getirilen istisnai bir düzenlemedir” denildi.

Söz konusu düzenlemeyle emlak piyasasında, özellikle yetki belgeli emlak işletmelerinin aleyhine sonuçlar doğuran kayıt dışılığın ve haksız rekabetin yarattığı olumsuzlukların önüne geçilmesinin hedeflendiği vurgulanan açıklamada, “İdari para cezasına maruz kalmamak için halihazırda yetki belgesiz faaliyet gösteren emlak işletmelerinin, bu düzenlemeyle getirilen kolaylıktan faydalanarak en kısa sürede yetki belgesi temin etmeleri büyük önem taşımaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir